Publiczna Szkoła Powszechna w Pustkowie rozpoczęła swoją działalność w roku 1896. Nauka odbywała się w budynku murowanym, w którym było 3 izby lekcyjne i mieszkanie dla kierownika szkoły.
Obwód szkolny obejmował cały Pustków z przysiółkami Męciszów, Łęg, Gać, Strachów, Jaźwiny, Krownice, Budy, Zastawie, Rudki, Podlesie. Do obwodu szkolnego należał obszar dzisiejszego Pustkowa Osiedla. Była to szkoła 3-klasowa.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. przekształcono szkołę 3-klasową w 4-klasową. Dzieci uczęszczały do szkoły przez 7 lat. Do I i II klasy uczęszczały po 1 roku. Do III klasy 2 lata ( kl. III oddział I, kl. III oddział II). Do IV klasy uczęszczano przez 3 lata (kl. IV oddział I, IV oddział II, IV oddział III). Na potrzeby uczniów dobudowano do istniejącego budynku jeszcze jedną izbę szkolną. Wykorzystywano również salę w budynku gorzelni, od strony wschodniej. W latach trzydziestych XX wieku kierownikami szkoły byli Franciszek Łukasik i Franciszek Ciągło.
W 1940r. przerwano naukę. Budynek szkolny został zajęty na koszary wojsk hitlerowskich. Młodzież polską przymusowo włączono do pracy w formacji „Baudienst”, hitlerowcy ulokowali w budynku gorzelni. W 1941r. naukę wznowiono.
Od wiosny1945r. szkoła została przemieniona na szkołę 7 klasową. Reforma oświaty zlikwidowała szkoły 4 klasowe. Pierwszym kierownikiem szkoły po 1945r. został Stanisław Uryasz. Następnie szkołą kierowali:
• Aniela Nikorowicz do 1955 r.,
• Roman Nikorowicz do 1964 r.,
• Od września 1964 r. do sierpnia 1970 r. Władysław Zuba,
• Od września 1970 r. do sierpnia 1987 r. Ignacy Krasoń,
• Od września 1987 r. do sierpnia 1988 r. Jolanta Mazur,
• Od września 1988 r. do sierpnia 2005 r. Maria Mączka,
• Od września 2005 r. do sierpnia 2013 Małgorzata Godek
• Od września 2005 r. do sierpnia 2013 Małgorzata Godek
• Od września 2013 r. do dnia dzisiejszego Wiesław Pyrsak.
W latach 1956-1958 rozpoczęto budowę nowego obiektu szkoły. Był to parterowy budynek w kształcie litery „L”. Mieściło się w nim 7 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, biblioteka i kancelaria szkolna.
Od 1958r. nauka odbywała się w 2-ch budynkach szkolnych- nowym i starym.
W latach1961-70 działała też Szkoła Przysposobienia Rolniczego, z 2-letnim cyklem nauczania. Miała ona statut szkoły zawodowej. W roku 1966 wprowadzono reformę oświaty. Utworzono szkołę 8- klasową. Kierownika szkoły przemianowano na dyrektora, bez zmiany zakresu czynności. W roku 1971/72 prowadzono kurs uzupełniający dla osób dorosłych z zakresu programu szkoły podstawowej.
W 1971 r. rozpoczął działalność dziecięcy zespół artystyczny. Była to grupa dzieci klas II – VII. Ćwiczono tańce ludowe – głównie regionu rzeszowskiego. Zespół Śpiewaczo – Taneczny uczestniczył w uroczystościach gminnych, powiatowych, brał udział w przeglądach zespołów dziecięcych i powiatowych.
Od 1988 r. przez 14 lat zespół brał udział w przeglądach organizowanych przez Stowarzyszenie „Scena Ludowa” w Krakowie. Pierwszy przegląd międzywojewódzkich odbył się w Skawinie, pozostałe w Szczyrzycu.
Z każdego przeglądu dzieci przywoziły nagrody w postaci kompletów strojów krakowskich. Był to Konkurs – „Rozśpiewanych Szkół”. Konkurs organizowany był przez „Towarzystwo Przyjaciół Kultury Ludowej” w Krakowie, pod przewodnictwem prezesa Jana Kurka.
W latach 70-tych w szkole działał zespół muzyczny prowadzony przez nauczyciela muzyki
Stanisława Lesiaka. Członkowie zespołu grali na gitarach i mandolinach. Największym osiągnięciem zespołu było dwukrotne zajęcie II miejsca w Przeglądzie Powiatowym w Dębicy.
Duże zasługi dla szkoły miał dyrektor Roman Nikorowicz, który w latach 1956-58 budował z mieszkańcami Pustkowa w czynie społecznym nową szkołę. W roku 1969 dyrektor
Władysław Zuba rozpoczął budowę 2-rodzinnego domu mieszkalnego dla nauczycieli. W
1970r. budowę rozszerzono na 4 mieszkania, które zostały oddane do użytku w sierpniu 1972r.
Warunki lokalowe szkoły były nadal trudne, gdyż było mało sal lekcyjnych W starym budynku stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. W 1973r. podjęto próbę rozbudowy szkoły. Zlecono opracowanie dokumentacji. Prace przerwał pełniący obowiązki Sekretarza Powiatowej Rady Narodowej w Dębicy- Czesław Szelong, ale w 1979 r., z jego inicjatywy opracowano wstępną dokumentację na rozbudowę szkoły parterowej. Społeczeństwo Pustkowa nie zaakceptowało tej koncepcji.
Do roku 1983 Szkoła Podstawowa im. Floriana Jedynaka była budynkiem
jednokondygnacyjnym. Dzieci uczyły się w bardzo złych warunkach. Niewielkie, ciemne klasy ogrzewane były piecami węglowymi. Podłogi w budynku były drewniane, natomiast pion sanitarny znajdował się w maleńkim pomieszczeniu nieopodal szkoły. Pustkowianie założyli Komitet Rozbudowy Szkoły, postanowili wyremontować, a przy okazji, dobudować kilka pomieszczeń. Środki finansowe pochodziły między innymi z Narodowego Czynu Pomocy Szkole (NCPS) oraz dobrowolnych składek rodziców. Przy rozbudowie pracowali wszyscy – rodzice, nauczyciele i uczniowie. Przewodniczący rozbudowy szkoły Jan Opiela wypożyczył bez dodatkowych opłat dźwig, inni wykopywali fundamenty, murowali, pomagali przy zakładaniu instalacji. Prace prowadzone były w bardzo ciężkim okresie, po stanie wojennym. Rodzice uczniów produkowali własnoręcznie cegłę na szkołę w cegielni w Podborzu. Ówczesny dyrektor szkoły Ignacy Krasoń był zaopatrzeniowcem. W tych trudnych czasach jeździł do Radomia po grzejniki, do Krakowa – po drewno na dach. Nigdy nie zdarzyło się, aby wrócił z pustymi rękami.
Zmodernizowanie szkoły nie byłoby możliwe bez pomocy świadczonej przez
Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze „Igloopol”. Wielkie serce i ducha charytatywnego okazał dyrektor oddziału w Pustkowie Andrzej Ochociński oraz Ludwik Czernecki – dyrektor
„budowlanki” kombinatu w Dębicy. Dużą pomoc otrzymała szkoła od Naczelnika Gminy Dębica p. Stanisława Rokosza, który poza obowiązkami służbowymi wyjeżdżał również z rodzicami po zakup materiałów budowlanych. Efektem tego zbiorowego wysiłku stała się nowoczesna placówka oświatowa z jasnymi pomieszczeniami i specjalistycznymi pracowniami (17 pomieszczeń lekcyjnych, sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka, jadalnia). Oprócz tego w budynku oddano do użytku trzy piękne, nowoczesne mieszkania dla nauczycieli. Otwarcie rozbudowanego obiektu szkolnego odbyło się w lutym 1990r.
W latach 90-tych budowano boiska sportowe. Urządzono Miasteczko Ruchu
Drogowego. W roku szkolnym 1990/91 Samorząd Uczniowski wystąpił z wnioskiem o zmianę patrona szkoły. W dniu 22 maja 1991 roku patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Pustkowie została Maria Konopnicka - polska pisarka patriotyczna, miłośniczka ludu polskiego. Miano to nosi do dziś.
W roku szkolnym 2000/2001 przeprowadzono kolejną reformę szkolnictwa. Jednym z jej efektów było utworzenie gimnazjów, dlatego obecnie dzieci i młodzież z Pustkowa uczęszczają do Zespołu Szkół.
W dniu 30 września 2008 roku społeczność lokalna przeżywała kolejną podniosłą uroczystość – otwarcie nowoczesnego kompleksu boisk, wybudowanego w ramach projektu
„Orlik 2012”. Dokonał tego ówczesny Minister Sportu i Rekreacji Mirosław Drzewiecki.
Od roku szkolnego 2000/2001 w naszym zespole szkół realizowane są różnorodne projekty edukacyjne. Środki finansowe na ich realizację były pozyskiwane z następujących fundacji:
Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży:
MENiS , Wojewódzki Zespół Sportowy i Urząd Gminy:
Program Kapitał Ludzki:
Nasz zespół szkół posiada następujące certyfikaty:
W placówce corocznie odbywają się imprezy integracyjne, w których uczestniczą uczniowie z normą intelektualną oraz osoby niepełnosprawne psychoruchowo z terenu całej gminy Dębica. Największą frekwencją cieszą się Integracyjne Bale Karnawałowe oraz pikniki, plenery malarskie organizowane w maju bądź w czerwcu. Pustkowska szkoła słynie również z przeprowadzania gminnego i powiatowego konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Od wielu lat nasza placówka współpracuje z Parafią p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy, przy której działa Hospicjum Domowe im Jana Pawła II funkcjonujące dzięki dobrej woli wolontariuszy. Uczniowie uczestniczą w akcji „Pola Nadziei”, sadząc żonkile, uczestnicząc w kwestach.
W ramach realizacji projektów sportowych nasi uczniowie uczestniczyli w wielu turniejach i zawodach na terenie naszego kraju. Wielokrotnie braliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Unihokeja o Puchar Bałtyku w Elblągu, Mistrzostwach Polski, rozgrywkach o Puchar Polskiej Federacji Unihokeja. Wielokrotnie nasi zawodnicy stawali na podium, zdobywając Wicemistrzostwo Polski oraz inne wysokie lokaty. W czasie tych wyjazdów uczniowie mieli okazje do zwiedzenia ciekawych zakątków kraju od gór do Bałtyku.