Nauczyciel opiekun: Dorota Miszczak

 Klub Miłośników Zwierząt Azorkowo został powołany w 2013 roku. Jego celem jest rozwijanie u uczniów zainteresowania przyrodą i ekologią, poszerzanie wiedzy w tym zakresie, oraz pogłębianie zrozumienia podstawowych potrzeb zwierząt, propagowanie życia bez przemocy, bez znęcania się nad zwierzętami.

Od października 2015 roku Klub Miłośników Zwierząt Azorkowo zmienił nazwę na Klub Miłośników Wolontariatu Azorkowo.

Organizacja poszerzyła zakres działania, uwzględniając w swoich celach działania na rzecz potrzebujących zarówno ludzi, jak i zwierząt. Priorytetem jest uwrażliwienie dzieci na wszelkie zło, krzywdę jaka spotyka ludzi i zwierzęta, propagowanie pomocy drugiemu człowiekowi, życia bez przemocy, bez znęcania się nad zwierzętami.
Celem Klubu Miłośników Wolontariatu Azorkowo jest uwrażliwienie uczniów na los drugiego człowieka, na krzywdę zwierząt, miłość do przyrody, podejmowanie działań ekologicznych, uczenie empatii, zrozumienia, tolerancji wobec innych, okazywanie szacunku wszystkim żywym istotom. 

Jednym z zadań klubu jest pomaganie zwierzętom ze schroniska „Azorkowo”

w Zawadzie. Co roku zbieramy karmę dla czworonogów z „Przytuliska dla psów - Azorkowo” w Zawadzie, organizujemy akcje: „Podaj łapę – nakarm psiaka, bo dobra karma wraca”.  Z okazji Światowego Dnia Zwierząt uczestniczymy w przedsięwzięciach - „Lekcje Azorkowo na żywo". Odwiedzamy „Schronisko dla psów - Azorkowo” w Zawadzie. Czworonogom zawozimy smakołyki. Wyprowadzamy pieski na spacer. Odwiedzamy Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej. Zwiedzamy Park Owadów i Pajęczaków. Odwiedzamy Galicyjską Chatę, gdzie poznajemy tradycje dotyczące przygotowywania potraw i wykorzystywania ziół w gospodarstwie domowym. Poszerzamy zakres wiadomości na temat  dawnych zawodów oraz życia ludzi na wsi kilkadziesiąt lat temu.

Jesienią włączamy się w ogólnopolską akcję - „Zerwijmy łańcuchy” pod hasłem „Przywiąż psa do siebie, nie do budy". Jej celem jest wzbudzenie świadomości, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy.
Przed zimą właściciele czworonogów ocieplają budy swoim psom.

Zimą uczestniczymy w akcji „Dokarmiamy zwierzęta”. Miłośnicy zwierząt rozwieszają karmniki dla ptaków i dokarmiają je.

Wiosną przeprowadzamy szkolną akcję - „Apelujemy! Nie wypalaj traw!”

Jej celem jest budzenie świadomości ekologicznej i idei ochrony środowiska. Uczniowie przygotowują przedstawienie, wcielając się w role zwierząt, którym zagraża bezmyślne wypalanie suchych traw.  Zapraszamy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustkowie oraz z Dębicy.

Ponadto w poprzednich latach uczestniczyliśmy w następujących akcjach:

  – „Pomagamy dzieciom z Ukrainy”. Akcja dotyczyła zbiórki żywności, środków czystości i artykułów papierniczych dla dzieci z Domu Dziecka z Załucza. Są tam osoby z zespołem Down‘a, dziecięcym porażeniem mózgowym, różnego rodzaju defektami spowodowanymi awarią elektrowni w Czarnobylu, które zostały porzucone przez rodziców tuż po urodzeniu. W większości są to dzieci leżące, które wymagają dodatkowej pomocy. Zebraliśmy sporo darów.

- „Okaż serce bezdomnym”, zbieraliśmy pojemniki na żywność, łyżki i środki czystości dla podopiecznych ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim w Krakowie. Uczniowie kolejny raz udowodnili, że są wrażliwi na potrzeby innych. Ogółem zebrano dla bezdomnych: 82 pojemniki, 108 łyżek i ponad 50 różnych środków czystości.

- „Ten jest dobry, kto chce być dobry”

Gościliśmy w naszej szkole siostrę Ilonę Samuelę Wal z Fundacji – „Po pierwsze człowiek". Należy ona do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim w Krakowie. Siostra przybyła do naszej szkoły, aby osobiście podziękować za zebrane dary dla bezdomnych.  Przygotowała pokaz multimedialny prezentujący pracę w fundacji na rzecz bezdomnych. Ta niesamowita osoba ciekawie opowiadała o bezcennej pracy  na rzecz drugiego człowieka.

- Kilkakrotnie braliśmy udział w powiatowej akcji Dębickie Pola Nadziei, wspierając domowe hospicjum w Dębicy: „Uraduj Chorego”, „Bądźcie ludźmi wielkiego serca”,  „Bądź dobry jak chleb” oraz w Powiatowym Konkursie Pól Nadziei, zdobywając sukcesy.

- Braliśmy udział w Gminnych Konkursach Plastycznych: „Prawa Zwierząt”, „Nie! Dla wypalaj traw”, „Przywiąż psa do siebie”, wygrywając główne nagrody.

- Uczestniczyliśmy w gminnej akcji „Złotóweczka dla pieseczka”, angażując się w sprzedaż kalendarzyków. Zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska.

- Włączyliśmy się w akcję „Buda dla schroniska”, z pomocą rodziców wykonaliśmy budę dla czworonoga, zawożąc ją do schroniska w Zawadzie.

– Wspomagaliśmy gminną akcję „Szykujemy pieski na zimę”. Członkowie klubu wraz z opiekunem, w klubie sportowym Plaza Sport w Dębicy zbierali karmę, środki higieny, smycze i obroże dla zwierząt ze schroniska w Zawadzie.

- Zaangażowaliśmy się w zbiórkę makulatury, wspierając działania - Studnia dla Sudanu.

- Uczestniczyliśmy w gminnych konferencjach - My dla zwierząt, zwierzęta dla nas".

Klub Miłośników Wolontariatu Azorkowo włącza się aktywnie we wszystkie organizowane akcje charytatywne w naszej szkole.

- Systematycznie zbieramy nakrętki dla chorych dzieci.

W ramach działalności Azorkowa gościliśmy w naszej szkole:

 - kilkakrotnie pszczelarza - Pana Aleksandra Underlika, który wygłaszał prelekcję na temat „Życia pszczół”, przedstawiał historię pszczelarstwa i bartnictwa oraz różne ciekawostki dotyczące tych niezwykle pożytecznych owadów. Pasjonata pszczół uświadamiał uczniom, jak ogromnie ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie. Podczas spotkania, dzieci znacznie poszerzyły swoje wiadomości o pszczołach. Dowiedziały się jak powstaje smakowity, zdrowy miód. Mogły zapoznać się z różnymi rekwizytami pracy pszczelarza i produktami. 

- odbyło się spotkanie z ornitologiem. Znany ekspert przyrodniczy - ornitolog Mirosław Więcek przeprowadził niezwykle ciekawe zajęcia przyrodnicze. Opowiadał w jaki sposób rozpoznaje się ptaki, jak tropi się zwierzęta. Dzieci poznały zwyczaje, tajemnice zwierząt i różne ciekawostki z ich życia. Miłośnicy zwierząt znacznie poszerzyli swoje wiadomości przyrodnicze. Mieli okazję obserwować przyrodę profesjonalnym sprzętem.

- organizowane były spotkania z opiekunami zwierząt: przewodnikiem, treserami, dogoterapeutami, weterynarzem. W naszej szkole kilkakrotnie gościły psy terapeutyczne, prezentując niezwykłe umiejętności, dostarczając dzieciom niezapomnianych wrażeń. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak mądrym zwierzęciem jest pies. Poszerzyli również wiadomości na temat opieki i pielęgnacji czworonogów.

 Za zaangażowanie w pracę na rzecz potrzebujących otrzymaliśmy złoty medal Azorkowa i podziękowanie od Wójta Gminy Dębica.

Podziękowania należą się także rodzicom uczniów, którzy sponsorowali zakup karmy dla psów z przytuliska i aktywnie włączali się w organizowane akcje, organizowali wyjazdy do schroniska.

więcej wydarzeń
PnPoniedziałek
WtWtorek
ŚrWen
CzCzwartek
PtPiątek
SSobota
NNiedziela
Pn1
Wt2
Śr3
Cz4
Pt5
S6
N7
Pn8
Wt9
Śr10
Cz11
Pt12
S13
N14
Pn15
Wt16
Śr17
Cz18
Pt19
S20
N21
Pn22
Wt23
Śr24
Cz25
Pt26
S27
N28
Pn29
Wt30

Zapisano