W dniu 6 września 2022 roku w naszym zespole szkół - jak co roku - społeczność uczniowska mogła uczestniczyć w organizowanej po raz jedenasty akcji Narodowe Czytanie. Lekturą przeznaczoną do analizy w bieżącym roku kalendarzowym stały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Zostały one wydane w Wilnie dwa wieki temu. Dzieło bardzo szybko stało się popularne
i jest do dziś uważane za manifest rodzimego romantyzmu. Kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie ten nurt w kulturze europejskiej uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno ojczystej tradycji ludowej.
W liście Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowanym do wszystkich miłośników czytania można znaleźć następujące słowa: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe
i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu”.
We wtorkowe przedpołudnie, dzięki zaangażowaniu uczniów z klas IV - VIII szkoły podstawowej, w murach szkolnych wybrzmiały następujące ballady: „Rybka”, „Rękawiczka”, „Lilije”, „Świteź”, „Pani Twardowska” i „Powrót taty”. Młodzi lektorzy - mimo tremy - interesująco przekazali teksty wieszcza narodowego, zaciekawiając, intrygując, świadomie budując napięcie emocjonalne słuchaczy. Za to im dziękujemy!