Pustkowska odsłona Narodowego Czytania 2022

13.10.2022

W dniu 6 września 2022 roku w naszym zespole szkół - jak co roku - społeczność uczniowska mogła uczestniczyć w organizowanej po raz jedenasty akcji Narodowe Czytanie. Lekturą przeznaczoną do analizy w bieżącym roku kalendarzowym stały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Zostały one wydane w Wilnie dwa wieki temu. Dzieło bardzo szybko stało się popularne
i jest do dziś uważane za manifest rodzimego romantyzmu. Kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie ten nurt w kulturze europejskiej uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno ojczystej tradycji ludowej.

W liście Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowanym do wszystkich miłośników czytania można znaleźć następujące słowa: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe
i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. RomantycznośćŚwiteziankaPowrót tatyPani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu”. 

We wtorkowe przedpołudnie, dzięki zaangażowaniu uczniów z klas IV - VIII szkoły podstawowej, w murach szkolnych wybrzmiały następujące ballady: „Rybka”, „Rękawiczka”, „Lilije”, „Świteź”, „Pani Twardowska” i „Powrót taty”. Młodzi lektorzy - mimo tremy - interesująco przekazali teksty wieszcza narodowego, zaciekawiając, intrygując, świadomie budując napięcie emocjonalne słuchaczy. Za to im dziękujemy!

Galeria zdjęć

więcej wydarzeń
PnPoniedziałek
WtWtorek
ŚrWen
CzCzwartek
PtPiątek
SSobota
NNiedziela
Pt1
S2
N3
Pn4
Wt5
Śr6
Cz7
Pt8
S9
N10
Pn11
Wt12
Śr13
Cz14
Pt15
S16
N17
Pn18
Wt19
Śr20
Cz21
Pt22
S23
N24
Pn25
Wt26
Śr27
Cz28
Pt29
S30

Zapisano