Narodowe czytanie -edycja 2024

07.10.2024

W dniu 18 września 2024 roku w naszym zespole szkół - jak co roku - społeczność uczniowska mogła uczestniczyć w organizowanej po raz trzynasty akcji Narodowe Czytanie. Lekturą przeznaczoną do analizy w bieżącym roku kalendarzowym stał się „Kordian” Juliusza Słowackiego. Nasz - drugi po Mickiewiczu - wieszcz narodowy napisał ten dramat podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

W liście Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowanym do wszystkich miłośników czytania można znaleźć następujące słowa: Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

W środowe przedpołudnie, dzięki zaangażowaniu uczniów z klasy VI i VIII szkoły podstawowej, w murach szkolnych wybrzmiały fragmenty tego trudnego nie tylko pod względem nagromadzenia środków stylistycznych dramatu romantycznego. Młodzi lektorzy - mimo tremy - interesująco przekazali treść „Kordiana”, zaciekawiając, intrygując, świadomie budując napięcie emocjonalne słuchaczy. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy chcą złożyć pani Renacie Skrzypek, która uświetniła swą interpretacją głosową pustkowską odsłonę ogólnopolskiej inicjatywy kulturalno - edukacyjnej. Za to jej dziękujemy!

Galeria zdjęć

więcej wydarzeń
PnPoniedziałek
WtWtorek
ŚrWen
CzCzwartek
PtPiątek
SSobota
NNiedziela
Pt1
S2
N3
Pn4
Wt5
Śr6
Cz7
Pt8
S9
N10
Pn11
Wt12
Śr13
Cz14
Pt15
S16
N17
Pn18
Wt19
Śr20
Cz21
Pt22
S23
N24
Pn25
Wt26
Śr27
Cz28
Pt29
S30

Zapisano