Po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Konopnickiej w Pustkowie odnieśli ogromny sukces w województwie podkarpackim
i na szczeblu centralnym w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem „Mój Las” organizowanym już po raz XXXII przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody. Konkurs od początku przebiega dwuetapowo. Pierwszy z nich rozstrzygany jest na szczeblu regionalnym przez Zarządy Okręgowe LOP. Drugi – na szczeblu centralnym – przeprowadza Zarząd Główny SIiTLiD z siedzibą w Warszawie. Głównym celem konkursu „Mój Las" jest promowanie wiedzy o lesie i otaczającej nas przyrodzie, poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Wieloletnią tradycją Zespołu Szkół
z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie stał się udział w tym cyklicznym wydarzeniu. Uczniowie – zwłaszcza ci, z klas I – III szkoły podstawowej – przygotowują niezwykłe, oryginalne prace poświecone tematyce przyrodniczej. Często są to małe dzieła sztuki rękodzielniczej, które – oprócz rzetelnie przygotowanej warstwy merytorycznej – mogą zadziwić niejednego członka jury wrażliwego na walory estetyczne. Od kilkunastu lat nasi uczniowie odnoszą w nim sukcesy, kilkakrotnie zdobywali wysokie lokaty również na szczeblu ogólnopolskim. W tej edycji konkursu w elitarnym gronie zwycięzców na szczeblu wojewódzkim znaleźli się Filip Jurkowski i Ignacy Wojtaszek z kl. III, którzy zdobyli I miejsce w kategorii „Moja ulubiona pora roku w lesie”. W tej samej kategorii Marcelina Bujak i Aleksandra Golonka z kl. II otrzymały wyróżnienia. Na najwyższym podium znaleźli się również ich starsi koledzy z klasy IV. Franciszek Kamaj zajął I miejsce, a Zuzanna Drzał miejsce II w kategorii „Mieszkania leśnych zwierząt”. Uczniowie wykonali niezwykle pomysłowe prace, urozmaiconymi technikami pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Dmuchały, Doroty Miszczak i Bożeny Drzał.
Nagrodzone dzieła Filipa Jurkowskiego, Ignacego Wojtaszka z kl. III oraz Franciszka Kamaja z kl. IVa zostały wysłane do Warszawy by walczyć z konkurencją o podium na szczeblu centralnym - ogólnopolskim. Kompetentna i bezstronna komisja konkursowa - Główny Sąd Konkursowy przyznał Ignacemu Wojtaszkowi II miejsce w kategorii klas I – III.
W dniu 15 maja bieżącego roku Ignacy pod opieką wychowawcy – opiekuna pracy p. Małgorzaty Dmuchały był w stolicy na gali rozdania nagród, by odebrać cenne trofeum. Towarzyszył mu również kolega z klasy Filip Jurkowski. Po uroczystości rozdania dyplomów i cennych nagród, która odbyła się w siedzibie Zarządu Głównego SIiTLiD dzieci z zachwytem zwiedziły zabytki Warszawy. Zadowoleni, pełni entuzjazmu i bardzo szczęśliwi wrócili do domu.
Wysokie lokaty uczniów z Pustkowa przynoszą splendor nie tylko zespołowi szkół, naszej miejscowości, ale stanowią również formę promocji Gminy Dębica, która od dawna angażuje się w ochronę przyrody, dbając o kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. To od młodego pokolenia zależy przyszłość naszego globu.